• سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
سبد خرید 0
تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳ --- ۱۰:۱۸
تعداد مشاهده: 608 بار
دسته خبر:
عنوان خبر: پنجره مغز کشف شد/ تشخیص زوال عقل از روی چشم‌ها
پنجره مغز کشف شد/ تشخیص زوال عقل از روی چشم‌ها

بخش عظیمی از تغییراتی که در سلول های عصبی و مغزی رخ می دهند، پیش از اینکه در رفتار یا جسم مبتلایان بروز کنند در شبکیه چشم اشخاص ظاهر می شوند.پنجره مغز کشف شد/ تشخیص زوال عقل از روی چشم‌ها


بخش عظیمی از تغییراتی که در سلول های عصبی و مغزی رخ می دهند، پیش از اینکه در رفتار یا جسم مبتلایان بروز کنند در شبکیه چشم اشخاص ظاهر می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مطالعات محققان موسسه گلادستون و دانشگاه سانفرانسیسکو نشان می دهد، علائم اولیه زوال عقل قبل از اینکه با اختلالات ژنی و تغییرات رفتاری همراه باشند با نشانه های چشمی بروز کرده که با بررسی آنها می توان به اختلالات یا تغییرات سلول های عصبی و مغزی پی برد زیرا سلول های شبکیه چشم انسان دارای ارتباط مستقیم و نزدیکی با مغز هستند. پرتوهای نوری در برخورد با شبکیه به پیام عصبی تبدیل شده و از طریق عصب بینایی به مغز منتقل و در آنجا تفسیر می شوند.
 
این تحقیق بدان معناست که با آزمایش و بررسی ساده ای از شبکیه چشم می توان از تغییرات احتمالی سلول های عصبی آگاه شد. مطالعات محققان نشان می دهد که هرگونه تغییر ساده و جزئی در شبکیه چشم می تواند زنگ خطر اولیه ای برای ابتلا به بیماری دمانس فرونتو‌تمپورال (Frontotemporal Dementia = FTD) باشد که در اثر این بیماری مغز چروکیده و کوچک می شود. زوال عقل یا دمانس اختلال مزمن فرآیندهای روانی به علت بیماری مغزی است که با تغییر شخصیت، اختلال در حافظه و ذهن بروز می کند.
 
دکتر "گان"، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید: "این مطالعه نشان داد که شبکیه چشم می تواند پنجره ای از فعالیت های مغزی باشد. در نتیجه با بررسی و پیگیری تغییرات چشمی می توان بسیاری از بیماری هایی که در اثر آسیب یا نابودی سلول های عصبی ایجاد می شوند را پیش بینی و پیشگیری کرد."


کل آرا: 2
امتیاز شما:
نگاه اپتیک: ارائه انواع عینک طبی، عینک آفتابی و لنز
نظر شما
نام :
ایمیل : (منتشر نخواهد شد)
وب سایت : (اختیاری)متن تصویر:


تازه ها و خبرها

 عینک هوشمند ورزشی ساخته می‌شود
تعداد مشاهده خبر: 1014
استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، مجاز می باشد.
کلیه حقوق این مجموعه محفوظ می باشد.
Copyright © 2019 All rights reserved.